Ha ki kellene választani a legfontosabb saját testsúlyos gyakorlatot, akkor a négyütemű fekvőtámasz lenne az. Természetesen nem a hagyományos, hanem az, ahol a karhajlítás is szerepel. Ezt a nehezített változatot sokan módosított, crossfit négyütemű fekvőtámasznak, vagy csak burpee-nak nevezik.
Hogy miért ez? Mert a négyütemű fekvőtámasz az egyik legjobb gyakorlat abban, hogy a robbanékony erőt és az állóképességet fejlesszük. Általában ezek a gyakorlatok nem nagyon szerepelnek egy átlagos konditerembe járó edzésprogramjába, pedig ez nagy kár, mert a robbanékonyság legalább annyira fontos, mint a mobilitás, erőnövelés vagy éppen az, hogy „mennyire bírunk feszíteni a strandon”. Ráadásul a robbanékony erő nélkülözhetetlen egy valóban kemény test kialakításában. Ebben segít nekünk a négyütemű fekvőtámasz.
A burpee egy teljes testes erősítő gyakorlat, fantasztikusan megdolgoztatja a lábakat és a felsőtestet, komoly zsírégető hatása van, valamint nagyon jót tesz a kardiovaszkuláris rendszerünknek (természetesen, mint minden nagy intenzitású-robbanékony gyakorlatnál, a fokozatosság elve itt is különösen fontos). Komoly jellemformáló hatása van (aki nem hiszi, az nyugodtan csináljon meg belőle 50-100 ismétlést), keményíti a testet és az elmét, felkészít a fizikai megterhelésekre. Húzódzkodásokkal kombinálva az egyik leghasznosabb gyakorlat az izom-mozgékonyság és a valódi erő fejlesztésében. Végezheted a bemelegítő szakaszban is, hogy felkészítsd a szervezetedet a komolyabb munkára, de csinálhatod az edzés végén „levezetésképpen”.
Számos változata ismert, de nézzük a leggyakoribbakat:
- hagyományos négyütemű fekvőtámasz
- módosított vagy crossfit négyütemű fekvőtámasz (burpee)
- négyütemű fekvőtámasz távolugrással
- négyütemű fekvőtámasz zsámolyra ugrással
- egylábas négyütemű fekvőtámasz
- dive-bomber négyütemű fekvőtámasz
- egykezes négyütemű fekvőtámasz
- négyütemű fekvőtámasz húzódzkodással kombinálva
- stb
Jó munkát!
Hajde